top of page

Fotografia ślubna i surowe zdjęcia

Serdecznie witam Czytelników mojego bloga.

Dzisiaj wspomnę jak ważny jest post-processing w fotografii ślubnej,a dokładniej napiszę o podstawie podstaw jaką jest wykonywanie zdjęć w formacie negatywu cyfrowego RAW( ang."surowy").Być może część z Was już się spotkała z tego rodzaju formatem w swoich lustrzankach cyfrowych lub aparatach kompaktowych.W każdym razie jeżeli posiadacie taką funkcję w swoim sprzęcie, to jest to niewątpliwie zaleta.

Wracając jednak do fotografii ślubnej,dlaczego jest to takie ważne?

Otóż negatyw cyfrowy RAW pozwala na większe możliwości obróbki zdjęcia bez utraty jego jakości.Ponadto,dzięki niemu jesteśmy w stanie bardziej zapanować nad końcowym efektem balansu bieli,a to jest bardzo,bardzo ważne.Kiedy wykonuję zdjęcia w kościele, w którym występują różne źródła światła takie jak żarówki,świetlówki kompaktowe,halogeny i światło dzienne wpadające przez witraże, wiem ,że czeka mnie jeszcze praca przed monitorem mojego komputera.Ustawiając w aparacie fotograficznym format RAW jestem spokojny.Wiem,że po obróbce suknia Pani Młodej będzie biała, anie żółta,zielona czy też niebieska.Kolor skóry będzie zbliżony do swojej naturalności, a nie przepełniony zafarbem.Sami się pewno już zorientowaliście, kiedy w domu robiliście zdjęcia przy zapalonym świetle i skóra np. waszej bliskiej wam osoby wyglądała nie tak, jak byście sobie tego życzyli lub kolor ubrania wyglądał nieprawdziwie.Dlatego ważne jest, aby wyłączać do minimum różne źródła światła jeśli jest taka możliwość, podczas wykonywania zdjęć.Bardzo często się spotykam z sytuacją(szczególnie zimą),kiedy jest pochmurno za oknem,a klient mówi do mnie:"może zapalić Panu światło?"Ja wtedy o ile mogę sobie pozwolić na skorzystanie z jasnej optyki, mówię: "nie,dziękuję ,ale to oświetlenie mi wystarczy" lub staram się osobę fotografowaną przybliżyć do okna.

Na pliku RAW jestem w stanie więcej "wycisnąć" kolorów,świateł,cieni,kontrastów itd.Bardzo często reguluję również jasność zdjęcia, co w efekcie końcowym robi wrażenie na kliencie.

Podam poniżej przykład zdjęcia Pary Młodej Iwony i Krzysztofa ,wykonanego w ciemnym kościele,bez oświetlania lampą błyskową czyli tylko przy użyciu światła zastanego zapisanego w formacie RAW, już po wykonaniu obróbki graficznej.

Iwona i Krzysztof Fotografia ślubna Wrocław Grzegorz Musiał

Poniżej natomiast pokażę Wam to samo zdjęcie jak wyglądało przed obróbką:)

Iwona i Krzysztof Fotografia Ślubna Wrocław Grzegorz Musiał

Myślę,że to obrazuje spore różnice pomiędzy zdjęciem przed obróbką a po obróbce.

Staram się Wam czytelnikom uzmysłowić,że wykonywanie zdjęć ślubnych tylko aparatem fotograficznym bez dalszych czynności post-processingu jest dla mnie niedopuszczalne.

Co jest jeszcze ważne przy wykonywaniu zdjęć w formacie RAW?

Potrzebny jest program graficzny,który nam obsłuży dany format oraz przyzwoity ekran monitora,który pokaże właściwie oglądane przez nas kolory.Cóż,o tym też się nie mówi za często w przypadku podejmowania zlecenia,ale komputer z dobrym monitorem i programami też jest niezwykle istotny.

I tutaj często inaczej widzimy te samo zdjęcie inaczej na odbitce,inaczej na laptopie,inaczej na smartfonie,a jeszcze inaczej na monitorze dedykowanym do grafiki.Myślę,że najważniejszy mimo wszystko jest wydruk,czyli to co Para Młoda otrzymuje do rąk własnych.

Reasumując:

-używamy zapisu zdjęć w formacie RAW kiedy posiadamy niezbędne minimum sprzętowe czyli aparat,program graficzny,komputer

-stosujemy RAW,kiedy mamy czas na obróbkę,

-zapisując w RAW pamiętajmy,że zdjęcia dużo więcej ważą,niż JPEG.W związku z tym trzeba posiadać pojemne karty pamięci.

Pamiętajcie,że warto pytać Waszego przyszłego fotografa przed zleceniem w jakim formacie będzie wykonywał Wasze zdjęcia.Uważam,że to obrazuje podejście zleceniobiorcy do fotografii ślubnej.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page